بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی است که هدف آن افزایش توجه و دسترسی محصولات و برندها در میان گروه هدف مورد نظر از طریق محتوایی است که در وب و یا به صورت آفلاین منتشر می شود.‌

محتوا می تواند شامل متون، تصاویر یا ویدیوهایی باشد که در وب سایت ها، وبلاگ ها یا از طریق رسانه های اجتماعی خود یا شخص ثالث توزیع می شوند. اهداف این نوع بازاریابی افزایش ترافیک وب سایت و در نتیجه تبدیل و همچنین برای سئو بابت رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو مانند گوگل است.

توسعه بازاریابی محتوا

این روش یک تکنیک بازاریابی است که بیش از 100 سال قدمت دارد. زیرا در اوایل سال 1895، سازنده آمریکایی جان دیر مجله خود را منتشر کرد که در آن نکات و ترفندهایی برای کشاورزی منتشر می شد. هدف از این اقدام ارتقاء آگاهی از برند سازنده بود. این مجله هنوز در حال تولید است و در هر نسخه بیش از یک میلیون خواننده دارد.

برخلاف سایر اشکال تبلیغات، بازاریابی محتوا سعی می کند از طریق محتوا، عمدتاً محتوای آنلاین، به مشتریان دست یابد. این محتوا معمولاً به کاربر ارزش افزوده ارائه می دهد. آنها می توانند به مصرف کننده اطلاع دهند، سود ببرند یا سرگرم کنند.

مدت ها قبل از شروع عصر تجاری اینترنت، SEO یا SEA ، روش بازاریابی مذکور وجود داشت. آیا جزوه Sparkassen’s Knax Club در دهه 1980، داستان‌های مربوط به پودر کاکائو کابا، ایده‌های دستور پخت از Dr. Oetker یا داستان های Lurchi به گوشتان خورده است؟ بازاریابی محتوا برای چندین دهه توسط شرکت ها برای دستیابی به مشتریان استفاده می شد. اما فقط با اینترنت و اخیراً از طریق سئو بود که این روش  پیشرفت چشمگیری داشته است. چندین دلیل برای این وجود دارد:

پیشنهاد مطالعه : تفاوت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی

با معرفی الگوریتم های دقیق تر، بهینه سازی روی صفحه برای وب سایت ها پیچیده تر و پیچیده تر شده است. محتویات نازک در عین حال باعث سیگنال های منفی موتورهای جستجو می شود. تقاضای کاربران اینترنت بیشتر شده است. با افزایش استفاده از اینترنت، کاربران انتظار محتوای بهتری دارند. اگر اینها خیلی ضعیف هستند، هیچ ارزش افزوده، سرگرمی یا اطلاعاتی ارائه نمی دهند، کاربران  وب سایت را زودتر ترک می کنند. بازاریابی تغییر کرده است. برای مدت طولانی مرسوم بود که به طور مستقیم و تهاجمی برای کاربران تبلیغ می کردند و به آنها از طریق بازاریابی فشار وارد می کردند، امروزه بازاریابی کششی، تقاضای بیشتری دارد. گروه هدف به سمت سایت خودش با محتوای جذاب کشیده می شود. بنابراین تلاش می شود تا در سفر، مشتری به مصرف کننده برسد. ابزارهای تحلیلی بهتر شده اند. با کمک داده های بزرگ، هوش مصنوعی و بهبود فنی مداوم، امکان تنظیم حتی دقیق تر تجزیه و تحلیل داده ها فراهم شده است. این ارزیابی ها به تعادل دقیق تر اقدامات بازاریابی و تجزیه و تحلیل بهتر گروه هدف کمک می کند.

بازاریابی محتوای مدرن مبتنی بر تعریف دقیق گروه‌های هدف یا شخصیت‌ها، ایجاد محتوای با کیفیت بالا متناسب با گروه هدف و توزیع گروه‌ محور این محتوا در وب است. این فرآیند با ارزیابی مستمر همراه است.

بازاریابی محتوا در Zalando

در اجلاس Searchmetrics 2017 در برلین، نورمن نیلسن در Zalando در مورد بازاریابی محتوا سخنرانی کرد. این ارائه بینش هایی در مورد سازماندهی بازاریابی محتوا در خرده فروش آنلاین Zalando ارائه می دهد.

چه چیزی به عنوان محتوا به حساب می آید؟

محتوای آنلاین عمدتاً برای بازاریابی محتوا استفاده می شود. محتوا می تواند شامل متن، تصویر یا فیلم باشد. عناصر معمول بازاریابی محتوا عبارتند از:

کتاب های الکترونیکی

این رسانه ها در این روش بازاریابی نوین محبوب هستند. یک موضوع را می توان با جزئیات در کتاب های الکترونیکی بررسی کرد. در عین حال، این محتوا می تواند هر چند وقت یکبار که دوست دارید به اشتراک بگذارید. برخلاف کتاب‌های معمولی، پیوندهایی به محتوای بیش تر نیز می‌تواند در کتاب‌های الکترونیکی درج شود.

مشاور

با این نوع متن بسیار محبوب، می توان به گروه های هدف بسیار دقیق پرداخت. ارزش افزوده در ذات آن است. انتشار معمولاً از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می شود.

وایت پیپر

کاغذ سفید به موضوعی شبیه به کتاب الکترونیکی اختصاص داده شده است. با این حال، معمولاً با یک جنبه جزئی با جزئیات زیاد سروکار دارد و مشکل را شامل راه حل مشکل ارائه می دهد.

پست های وبلاگ

چه در وبلاگ شرکتی و چه به عنوان پست مهمان در وبلاگ های دیگر، مقالات وبلاگ فرصتی را برای ارائه موضوعات به صورت تهاجمی و بحث برانگیز از دیدگاه ذهنی ارائه می دهند. علاوه بر این، کاربران این امکان را دارند که مستقیماً از طریق نظرات به محتوا واکنش نشان دهند.

اینفوگرافیک

این ماده تصویری همچنین می تواند مسائل پیچیده را به وضوح نشان دهد. مزیت اینفوگرافیک ها این است که می توان آن ها را به راحتی از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت و در نتیجه از جلوه های بصری استفاده کرد.

مطالعات

چه مطالعات موردی فردی یا نظرسنجی های گسترده، مطالعات عناصر بسیار خنثی و جدی در بازاریابی محتوا هستند. بسته به محتوا، شرکت ها می توانند از آن برای جلب توجه و ایجاد اعتماد در گروه هدف مربوطه استفاده کنند.خبرنامه: از ایمیل ها می توان به خوبی برای بازاریابی محتوا استفاده کرد، زیرا مشترکان از قبل علاقه مند هستند. علاوه بر این، گروه های هدف را می توان با بازاریابی خبرنامه بسیار دقیق تقسیم بندی کرد.

پیشنهاد مطالعه : هزینه تولید محتوا چقدر است؟

اهداف در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا می تواند به اهداف مختلفی دست یابد، اگرچه تقویت برند معمولاً محرک آن است. اهداف به استراتژی شرکت مربوطه بستگی دارد. این اهداف همچنین می توانند بخشی از استراتژی بازاریابی آنلاین باشند:

برندسازی

با کمک بازاریابی محتوا، شرکت ها می توانند شهرت، دسترسی و آگاهی از برند خود را افزایش دهند.

افزایش در تبدیل

بازاریابی محتوا می تواند به طور قابل توجهی تعداد بازدیدکنندگان یک وب سایت را افزایش دهد. این باعث افزایش شانس تبدیل بیشتر می شود.

افزایش دید در SERP ها

بازاریابی محتوا می تواند تعداد بک لینک های دریافتی را افزایش دهد و در نتیجه رتبه کلمات کلیدی مرتبط را نیز بهبود بخشد. به این ترتیب می توان دید سئوی وب سایت ها را در نتایج جستجو به طور پایدار افزایش داد.

تقویت وفاداری مشتری

مشتریان موجود می توانند در دراز مدت با بازاریابی محتوا به یک شرکت وفادار باشند.

جذب مشتریان جدید

با کمک بازاریابی محتوا می توان پایگاه مشتریان را گسترش داد.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

از آنجایی که بازاریابی آنلاین با محتوای آنلاین مناسب برای گروه هدف ایده آل است، سیگنال های کاربر به طور قابل توجهی بهتر از مثلاً در صفحات محصول ارسال می شود. و این سیگنال ها یک فاکتور رتبه بندی مهم برای سئو هستند .

اهمیت بازاریابی محتوا

 

اجرای اقدامات در بازاریابی محتوا

مانند تمام اقدامات بازاریابی آنلاین، بازاریابی محتوا بر اساس برنامه ریزی، استراتژی و تصور است. زیرا این یک مزیت بزرگ به ویژه در تجارت آنلاین است که بازاریابی می تواند بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها باشد. بازاریابی محتوا معمولاً به ترتیب زیر انجام می شود:

تعریف اهداف بازاریابی، ایجاد گروه های هدف و شخصیت ها، تعریف محتوای مورد نیاز، شناسایی کانال های توزیع مناسب برای تولید محتوا، انتشار مطالب از طریق وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی، خبرنامه ها یا وب سایت های دیگر، ارزیابی کمپین بازاریابی به عنوان مثال با Google Analytics یا ابزارهای دیگربهینه سازی و ادامه کمپین

اینکه بازاریابان به آژانسی برای بازاریابی محتوا سفارش دهند یا خودشان اقدامات را برنامه ریزی و اجرا کنند به دانش و منابع انسانی خودشان بستگی دارد.

طبقه بندی بازاریابی محتوا در بازاریابی آنلاین

این روش اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی درونگرا شناخته می شود زیرا یک روش بازاریابی کششی است. در همان زمان، بسیاری از حوزه های دیگر بازاریابی آنلاین در این روش مارکتینگ وارد عمل می شوند. جنبه های بهینه سازی موتورهای جستجو نیز نقش مهمی در این روش ایفا می کند.

از نظر محتوا، این نوع از بازاریابی ارتباط تنگاتنگی با تبلیغات بومی دارد که در آن تبلیغات در قالب محتوایی با طراحی ویراستاری در محیط تحریریه ارائه می شود. بازاریابی محتوا نیز شبیه به داستان گویی – یا داستان سرایی است که می تواند بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا باشد.

در اصل، اقدامات بازاریابی محتوا را می توان با سایر رشته های بازاریابی مانند بازاریابی وابسته، بازاریابی خبرنامه، تبلیغات موتور جستجو یا بازاریابی رسانه های اجتماعی ترکیب کرد.

لازم به ذکر است این نوع بازاریابی در هر دو حوزه B2B و B2C نیز قابل استفاده است.

پیشنهاد مطالعه : رونق کسب و کار – 7 نکته اساسی

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://newsadpars.ir/?p=2520