رونق کسب و کار – 7 نکته اساسی

کتابها و مقالات زیادی در مورد آن چه که برای موفقیت در بیزینس اهمیت فراوان دارد نوشته شده است. باکمی گشت و گزار در صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی می توانید هزاران مقاله دیگر را نیز پیدا کنید که پیرامون این موضوع نوشته شده‌اند. اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست، حال برای مطالعه تمامی این مقالات می بایست زمان زیادی را صرف کرد. ما در این پست تمام مقالات را در یک مقاله خلاصه کرد و برآیند آن را تحت عنوان 7 نکته اساسی برای رونق کسب و کار آماده نموده ایم.

در میان تمام مقالات و کتاب های مطالعه شده نکات و مضامینی وجود دارد که در تمام آنها تکرار شده است. این موارد می توانند به عنوان اصول مهم برای رونق کسب و کار شناخته شوند. شاید در ابتدای عمل به آن ها کمی دچار سختی شوید آیا بخواهید از ادامه دادن به آن ها دست بکشید. اما به این موضوع باید توجه داشته باشید افرادی که در کسب و کار خود موفق هستند، اکثر قریب به اتفاق این نکات عمل کرده و می کنند.
در ادامه برای دانستن 7 نکته اساسی برای رونق کسب و کار با ما همراه باشید:

1) نترس باشید !

موفقیت در یک سرمایه گذاری برای آحاد مردم فرآیندی دلهره آور است. با وجود موانع زیاد در رونق کسب و کار، غلبه بر ترس و استرس ورود به یک تجارت بزرگ، یکی از بزرگترین چالش ها و موانع پیش روی کسب و کارها است.
اکثر مردم در اغلب ساعات زندگی خود در روز به پروراندن رویای ایجاد یک کسب و کار موفق، غافل از گذشت زمان و ثانیه های طلایی زندگی خود هستند. ترس آنجایی پررنگ می‌شود که قرار است به جای دریافت چک حقوق ماهیانه ی سروقت اقدام به تاسیس کسب و کار خود نمایند و امنیت شغلی گذشته خود را ترک نموده و به دنبال کشف ناشناخته هایی از یک تجارت پیش بروند.

اگر می خواهید در کسب و کار خود موفق شوید باید خلاف اقدام سایر مردم ترس خود را کنار گذاشته و تجارت را کشف کنید و یاد بگیرید چگونه ترس خود را مدیریت کنید. در هر حال این آغاز راه برای کسانی است که می خواهند به کسب و کار خود رونق دهند و برای ادامه همه باید حتما از این مرحله عبور نمایند.

7 نکته موفقیت در کسب و کار

معمولاً آزمون های ترس یک کارآفرین برای همه ثابت خواهد بود به عنوان مثالی برای آزمون های ترس می توان به شروع مکالمه با مشتریان، بازاریابی برای فروش محصولات به یک خریدار بزرگ، قطع رابطه با شریکی که برای رونق کسب و کار ضرر دارد و یا حتی بد تر و سخت تر از همه این ها تماشای ورشکستگی خود در کسب و کار!!!
کسی که بتواند بارها و بارها شکست بخورد و دوباره و سه باره و چند باره از صفر شروع کند تا نهایتاً به هدف خود و موفقیت دست پیدا کند حتما بی باک خواهد بود. این چنین فردی حتما در نهایت موفق خواهد شد.

2) امور مالی را درک کنید !

همه مردم قبل از شروع کسب و کار خود وقتی در رابطه با مدیریت مالی کسب و کار صحبت می شود، به این فکر می کنند که فلان کسب و کار چگونه از گاراژ منزل شروع شد و در ادامه به غول بزرگ کسب و کار تبدیل شده است. اما فارق از این مسائل رمانتیک که کارآفرین ها اگر واقعا کار آفرین باشند از یک اتاق یا گاراژ کوچک می توانند کار خود را شروع کنند، باید بگوییم هر کسب و کاری برای شروع کار خود باید حتما اندوخه و سرمایه اولیه ای داشته باشد. اما این بدان معنا نسیت که حتما باید میزان قابل توجه ای از سرمایه جهت استارت یک کسب و کار برای خود دست و پا کنید. بلکه می توانید با سرمایه ای کم و تنها با مدیریت منابع مالی و بودجه ریزی مناسب اقدام به شروع کسب و کار خود نمایید.

افرادی چون رابرت کیوساکی به دلیل این که اهمیت مدیریت مالی و یا به صورت کلی تر سواد مالی را به مردم جهان آموزش می دهند به شهرت رسیده اند. پیشنهاد می کنیم حتما از کتاب های این اشخاص استفاده نمایید. کسانی که مدیریت درآمد های خود را فقط از فیش حقوقی این ماه تا فیش حقوقی ماه بعد می توانند مدیریت کنند، کل زندگی آن ها خلاصه می شود به تعهدات مالی از قبیل اقساط ماشین، خانه، وام ها و سایر تعهدات مالی. شما باید با وجود مشکلات فراوان، بتوانید جریان مالی مثبت ایجاد نمایید. برای این که یک کارآفرین موفق باشید باید بتوانید پول به دست آمده را جهت توسعه کسب و کار خود در جایی که سازگار با کسب و کار شما باشد سرمایه گذاری نمایید تا سود بیش تری به دست آورید.

3) به عنوان یک رهبر رشد کنید !

اگر با ترس های خود مقابله کرده و به سمت ایجاد و توسعه کسب و کار خود حرکت کردید، باید به شما تبریک بگویم، زیرا اکنون قدم های اول برای رهبری موفق شدن را طی نموده اید. تکمیل موفقیت شما به عنوان رهبری کامل به کمک کردن دیگران جهت پیدا کردن راهی برای موفقت شما بستگی دارد. بسیاری از ما باعث می شویم که کارآفرینان موفق را بر روی قله حفظ نماییم، مانند طرفداران یک تیم فوتبال که احترام زیادی برای مربی تیم قائل هستند. به عنوان مثال یک مربی فوتبال کل تیم را رهبری می کند که در نهایت با رهبری اعضای تیم باعث موفقیت کل تیم می شود.

شما باید بدانید که چگونه در سطح یک رهبر می توانید سرمایه گذاران را مجاب کنید که به شما ملحق شوند، اعضای تیم شما به توصیه های شما گوش داده و عمل نمایند و یا این که برای خرید محصولات تولیدی شما هزینه نمایند.

این نکته را همیشه مد نظر قرار دهید که لزوما به دلیل آن که در کسب و کار خود نیاز به یک رهبر دارید نیازی نیست که حتما خودتان به عنوان یک رهبر نقش ایفا نمایید، به بیان دیگر شخص مسئول یا صاحب یک کسب و کار لزوما نباید نقش رهبر را هم ایفا نماید . بگذارید یک مثال بزنم، زمانی که گوگل شروع به رشد و توسعه کرد، بنیان گذاران گوگل اقدام به استخدام یک مدیرعامل موفق به نام “اریک اشمیت” نمودند زیرا آن ها مهندس بودند، نه مدیرعامل!

توانایی رهبری یک تیم به خصوصیات ظاهری، جذابیت های فردی و یا توانایی مشاوره با افراد تیم برای انجام کارهایی که باعث موفقیت کل تیم می شود باشد. به عنوان مثال  یک طراح خبره محصول ممکن است نتواند به خوبی آن محصول را بفروشد.اما یک رهبر خبره می تواند او را کشف کند و در پست و جایگاهی که با شرایط او سازگاری بیش تری دارد به کار بگیرد.

4) از اهرم استفاده کنید !

نکته چهارم از 7 نکته اساسی در رونق کسب و کار به چگونگی استفاده و تقویت اهرم ذهنی هر فرد است. یکی از بزرگترین چالش هایی که همواره مدیران با آن روبه رو می شوند این است که با فرصت های ویژه ای که به یک باره نصیبشان می شود چگونه مواجه شده و چه کاری می کنند؟! در این زمان است که اهرم مفهوم مهمی پیدا کرده و می بایست افرادی که اقدام به ایجاد و توسعه کسب و کار خود می نمایند آن را درک نموده و تمرین نمایند. در موقعیت ها و شرایط حساس کاری ” فکر کردن خارج از چارچوب قواعد کاری ” برای انتخاب بهترین راه ممکن نیاز به نوع خاصی از ذهن افراد خواهد داشت.

افرادی که از بیکاری بسیار می ترسند، همان افرادی هستند که نمی دانند که چگونه از روابط و دارایی های خود برای دستیابی یه سود بیش تر استفاده کنند. اما از آن طرف یک کارآفرین موفق، هر روز به دنبال آن است که چگونه راه جدیدی برای به دست آوردن سود بیش تر و یا فرصت جدید کسب درآمد بیابد. یک ضرب المثل غربی می گوید : ” اگر زندگی به شما لیمو می دهد، لیموناد درست کنید “. این ضرب المثل یک نمونه عالی برای توضیح استفاده از اهرم برای پیشبرد اهداف تجاری است. به این معنا که همه افراد لیموناد درست می کنند که خود آن را بنوشند، اما کارآفرینان نمونه لیموناد درست می کنند که آن را به افرادی که لیمو ندارند بفروشند و سود آن را برای برای خرید لیمو های بیشتر و بیش تر و یا سرمایه گذاری در یک تجارت دیگر استفاده می نمایند.

۵) تیم حرفه ای به دست آودید

برای موفقیت در مجموعه و دستیابی به اهداف یک رهبر باید تیمی از افراد را دور خود جمع نمایید که تشنه اکتشاف و انجام ماموریت های جدید و دشوار باشند. اینجاست که جمع‌آوری و جذب نیروهای عالی نقش مهمی در یک تجارت سودآور را ایفا می نماید.
لازم به ذکر است از این چنین نیروهایی در اکثر مواقع به تنهایی و برای پروژه های زیادی کار می کنند، چیزی که اهمیت دارد جذب کردن این افراد جهت کار تنها برای شما است.
رهبر موفق در تجارت کسی است که برای ماندگاری و رونق کسب و کار تحت رهبری خود نیاز به مشارکت و همکاری در جزئیات کار نداشته باشد و تنها موارد کلی را کنترل نماید. شما به عنوان رهبر وظیفه دارید نیروهای خود را تشویق کنید که از توانمندی های خود استفاده نمایند و توانمندی های خود را و سایر اعضای تیم جهت پیشبرد اهداف کلی تجارت شما به اشتراک بگذارند.

این موضوع تنها شامل کارمندان نمی‌شود، بلکه شامل مواردی چون دانستن اینکه با چه کسانی همکاری نمایید، چگونه شراکت ها سود آور را ایجاد کنید و یا چگونه با استفاده از اهرم خود که در موارد قبلی به آن اشاره کردیم جهت متقاعد ساختن سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در شرکت اقدام کنید است.
وقتی با رعایت این موارد به موفقیتی دست پیدا کنید، احساس اعتماد به نفس و شوق ادامه مسیر خواهید کرد و آن را نیز با افراد تیم خود جهت افزایش انرژی کل گروه تقسیم خواهید کرد.

7 نکته موفقیت در کسب و کار

۶) داشتن نگرش درست

تا اینجا در رابطه با پنج مورد از 7 نکته اساسی در رونق کسب و کار صحبت کرد‌یم. اما شما موفقیت واقعی را در چه چیزی می بینید؟ پول یا فروش بیشتر یا اینکه موفقیت را در تاثیری که بر محیط اطراف خود می گذارید می‌بینید؟
موفقیت واقعی در تجارت زمانی محقق می‌شود که با موفق شدن در زندگی همسو باشد و هر دوی اینها در صورت داشتن نگرش مناسب نسبت به زندگی تحقق پیدا می‌کند.

هیچ انسانی برای کسی که ثروت مند است اما از زندگی متنفر است ارزش قائل نمی شود پیشنهاد می کنم داستان ” ابنیزر اسکروج ” را یک بار بخوانید. این داستان در مورد پیرمردی است که تمام ثروت دنیا را جمع کرده بود ولی برای سایر انسان ها مایه رنج و مشقت بود !

برای داشتن یک زندگی شاد و پربار، لازم است که بدانید چه چیزی برای خود و اطرافیانتان مهم و با ارزش است و همچنین چه کارهایی را می توانید انجام دهید تا خود و دیگران بیش تر از زندگی لذت ببرید…
اغلب افراد زمانی که یک تجارت را شروع می کنند، تمایل دارند تا به سطح مشخصی از ثروت و استقلال مالی برسند. در این میان افرادی هستند که ثروت و پول را برای این می خواهند که بتوانند چیزهای بیشتری خریده تا خود را با آنها احاطه کنند و به دنبال آن نسبت به سایر افراد جامعه احساس برتری داشته باشند. این افراد هرگز در زندگی موفق نمی شوند. کارآفرینانی نگرش درست دارند که به دنبال خلق ثروت و پول هستند تا بتوانند به دیگران نیز کمک کرده و مشکلات را رفع نمایند. این گونه افراد از نظر همه ما نمونه بارز یک فرد ” موفق “به معنای واقعی کلمه هستند.

۷) سالم ماندن

ما به عنوان یک کارآفرین، روزهای خود را آن قدر پر از جلسه و انجام پروژه های کاری می کنیم که فقط لحظه خوردن غذا به عنوان زمان استراحت مان شناخته می شود، البته در آن زمان هم در حال خوردن فست فود هستیم تا فقط بتوانیم گرسنگی خود را رفع نماییم.این نکته را همیشه با خود بگویید: دستیابی به موفقیت بدون سلامتی امکان پذیر نیست.
یک رهبر باید آنقدر قوی باشد که بتواند روی موفقیت و حل مسائل گروه تمرکز کند و این مهم رابطه مستقیمی با سلامتی روح و جسم دارد.

ما در این مقاله به بررسی ۷ نکته اساسی برای رونق کسب و کار پرداختیم، مطمئناً نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که به شما برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار کمک می‌کند.

همچنین مطالعه کنید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

 

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://newsadpars.ir/?p=2294